facebook facebook  telefon 600 189 631 e-mail sklep@canilove.pl  logowanie   WYLOGUJ    ZALOGUJ  
 
  
Zwykły newsletter? NIE! To elitarny Psiesletter i 5% rabatu na zakupy!
Podaj swój adres e-mail i zyskaj dostęp do promocji, nowości i nowinek z naszego Psieslettera. Przy okazji zgarnij 5% rabatu na pierwsze zakupy! (rabat nie obejmuje produktów w promocji)
Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail kody rabatowe, materiały edukacyjne, informacje o nowościach, promocjach i akceptuję Politykę Prywatności.
Wybierz walutę (choose a currency)
Socjalizacja szczeniaka - krok po kroku 0
Socjalizacja szczeniaka - krok po kroku

Twoja rodzina właśnie powiększyła się o nowego domownika? Psi przyjaciel to bez wątpienia wielka radość, jednak i obowiązek. Socjalizacja szczeniaka to czasochłonne i początkowo dość trudne zadanie dla opiekuna. Zatem jak socjalizować psa, aby zadbać o jego prawidłowy rozwój? 


Prawidłowa socjalizacja szczeniaka jest szalenie istotnym elementem wychowania pupila, gdyż bezpośrednio rzutuje na dalsze życie i zachowanie czworonoga. Socjalizacja szczeniaka powinna odbywać się w odpowiednim czasie, kiedy pies wchodzi w konkretny etap rozwoju, w którym dominuje ciekawość i otwartość na nowe bodźce. Czas ten, zwany oknem socjalizacyjnym, obejmuje pierwsze kilkanaście tygodni życia czworonoga. Jak socjalizować psa i na czym powinno się opierać wychowanie szczeniaka, aby wyrósł na szczęśliwego psa?

socjalizacja szczeniaka porady

Socjalizacja szczeniaka - na co zwrócić szczególną uwagę?

W Twoim domu pojawia się szczeniak? Pamiętaj, żeby odpowiednio o niego zadbać. Wychowanie szczeniaka to nie tylko zabawa z psem oraz zapewnienie mu odpowiednich warunków do życia. Równie ważna jest socjalizacja szczeniaka, która ułatwia mu dalsze, dorosłe życie.

Prawidłowa socjalizacja szczeniaka dotyczy nie tylko nauki zachowania między ludźmi. To również socjalizacja psa z innymi psami, wypracowanie prawidłowych nawyków oraz nauka umiejętności radzenia sobie z psimi emocjami. Decydując się na objęcie opieką psa, warto mieć na względzie, że należy psu zapewnić odpowiednią ilość kontaktu zarówno z ludźmi, jak i innymi zwierzętami - tylko w ten sposób szczeniak nabierze pewności siebie, poczuje się bezpiecznie oraz oswoi się z otoczeniem.

Jak socjalizować psa, aby zrobić to dobrze?

Przede wszystkim nie można oddalać tego w czasie - do czwartego miesiąca życia szczeniak jest najbardziej chłonny i chętny do nauki, po tym czasie wrażliwość na socjalizację znika bezpowrotnie, a powstałe zaniedbania najczęściej są niemożliwe do nadrobienia.

Rozpoczynając wychowanie szczeniaka zadbaj o jego częste kontakty z różnymi ludźmi - pamiętaj, że psy inaczej odbierają i postrzegają bodźce, dlatego mogą różnie reagować na dzieci, starszych ludzi, czy osoby w charakterystycznym stroju.

Jak socjalizować psa, aby był przyjazny dla ludzi?

Zapewnij mu jak najwięcej momentów, w których będzie miał kontakt ze zróżnicowanym towarzystwem. Nie pozwól jednak na to, aby pies jednorazowo miał zbyt dużo bodźców - zwłaszcza na początku socjalizacji, gdyż to może przerosnąć pupila, skutkując niepokojącymi zachowaniami, a nawet agresją. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas socjalizacji z ludźmi i środowiskiem jest za dużo doznań w zbyt krótkim czasie.

Prawidłowa socjalizacja szczeniaka powinna zatem opierać się na umiarze - dotyczy to zarówno dostosowania ilości wrażeń, jakie sami serwujemy pupilowi, jak i bodźców, z jakimi stykają się w kontaktach z innymi. Większość osób na widok słodkiego szczeniaka reaguje ekscytacją, która przejawia się głaskaniem i zaczepianiem psiaka. Takie zachowania mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie szczeniaka lub wręcz przeciwnie - mogą być sygnałem, aby zaczepiać wszystkich przechodniów, gdyż wiąże się to z głaskaniem i zabawą, a więc przyjemnymi doznaniami.

Socjalizacja szczeniaka to wyzwanie dla opiekunów - każdy mały pies jest uroczy i rozczulający. Nic więc dziwnego w tym, że często świeżo upieczeni posiadacze psów nie potrafią odmówić czworonogowi kolejnej przekąski, gdy ten się jej domaga. W przyszłości może to skutkować nachalnym domaganiem się jedzenia, również tego, które jest przeznaczone dla ludzi, czyli nie do końca zdrowe dla zwierząt. Zbyt częste karmienie może wyrządzić psu sporą krzywdę, prowadząc do przekarmienia, a w rezultacie do nadwagi, choroby stawów, czy problemów układu pokarmowego.

Pamiętaj, że zachowanie psa zależy w głównej mierze od Ciebie - to Ty jako opiekun wyznaczasz granice, ucząc norm, które są akceptowalne. Jeśli chcesz zadbać o prawidłowy rozwój szczeniaka, pamiętaj, że zabawa z psem jest najlepszą formą nauki dla szczeniaka.

Zaopatrz się zatem nie tylko w klasyczne piłki dla psów, ale i zabawki dla psa na smakołyki, które będą świetnym gadżetem podczas wypraw w nieznane dotąd psu rejony - pamiętaj, aby każda nowa umiejętność wypracowana przez szczeniaka była nagradzana - to zmotywuje pupila do dalszej nauki.

jak spocjalizować psa

Socjalizacja psa z innymi psami i zwierzętami - jak wypracować prawidłowe zachowanie psa?

Socjalizacja szczeniaka to nie tylko nauka obcowania z ludźmi, ale i innymi zwierzętami. To trudny punkt w ogólnym wychowaniu psa, jednak jest on niezbędnym elementem umożliwiającym psu swobodną interakcję z najbliższym otoczeniem. Socjalizacja psa z innymi psami, kotami oraz ptactwem to minimum, jakie opiekun musi zapewnić czworonogowi.

Wprowadzając wychowanie szczeniaka w zakresie obcowania z innymi zwierzętami, dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na psie przedszkole, gdzie pupil przebywa z innymi czworonogami i zdobywa nowe umiejętności pod okiem profesjonalistów. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami takiego rozwiązania, zapewnijmy psu częste odwiedziny w tzw. psich parkach, gdzie pupil nie tylko będzie miał zapewniony kontakt z innymi zwierzętami, ale i ludźmi. Dodatkowym atutem takich miejsc jest to, że są one wyposażone w przeszkody i inne atrakcje, które wspomagają rozwój psychoruchowy psiaka. 

Socjalizacja szczeniaka to bardzo ważna kwestia i spore wyzwanie dla opiekuna czworonoga. Zabawa z psem to świetny sposób na oswojenie i odpowiednie wychowanie szczeniaka, który powinien nauczyć się obcowania z innymi ludźmi, zwierzętami oraz uodpornić się na hałasy miasta.

Prawidłowa socjalizacja szczeniaka powinna opierać się na regularności, stanowczości przeplatanej wyrozumiałością oraz asertywności. Pamiętaj, aby zapewnić psu maksymalne poczucie bezpieczeństwa - to szczególnie ważne na początku socjalizacji, kiedy dla czworonoga wszystko jest nowe, w związku z czym może wydawać się też straszne. Pupil musi wiedzieć, że jesteś jego azylem, bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajduje.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium