facebook facebook  telefon 600 189 631 e-mail sklep@canilove.pl  logowanie   WYLOGUJ    ZALOGUJ  
 
  
Zwykły newsletter? NIE! To elitarny Psiesletter i 5% rabatu na zakupy!
Podaj swój adres e-mail i zyskaj dostęp do promocji, nowości i nowinek z naszego Psieslettera. Przy okazji zgarnij 5% rabatu na pierwsze zakupy! (rabat nie obejmuje produktów w promocji)
Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail kody rabatowe, materiały edukacyjne, informacje o nowościach, promocjach i akceptuję Politykę Prywatności.
Wybierz walutę (choose a currency)
Jak oduczyć psa gryzienia? Skuteczne sposoby 0
Jak oduczyć psa gryzienia? Skuteczne sposoby

Gryzienie jest czymś naturalnym dla psa. Jednak co w sytuacji, gdy nasz pupil gryzie przedmioty w domu lub, co gorsza, domowników i innych ludzi? Wyjaśniamy, z czego może wynikać tego typu zachowanie i jak oduczyć psa gryzienia.

Istnieje pogląd, że gryzienie jest wpisane w naturę psa i nie da się tego typu zachowań oduczyć zwierzęcia - nic bardziej mylnego! Pies gryzie po rękach lub niszczy przedmioty znajdujące się w domu? Powodów tego typu zachowań może być wiele, nierzadko to my sami możemy nieświadomie doprowadzać do takich reakcji czworonoga. W pierwszej kolejności weź zatem pod uwagę podłoże zachowania psa i sytuacje, w jakich do tego dochodzi- dzięki temu lepiej zrozumiesz swojego pupila, dowiesz się zarówno tego, jak oduczyć psa gryzienia ludzi, jak i tego, co robić w sytuacji, gdy pies gryzie buty, czy kable oraz, co najważniejsze, pomożesz czworonogowi wyzbyć się tego nawyku.

Pies gryzie kable i buty, podgryza domowników - dlaczego?

Wszystko uzależnione jest od wieku pupila. Jeśli młody pies gryzie po rękach, najczęściej wynika to z faktu, że jest szczeniakiem w trakcie socjalizacji, czyli musi nauczyć się zachowań, które są dopuszczalne i zapamiętać praktyki, których nie należy powielać. Młody pies gryzie kable lub inne przedmioty znajdujące się w zasięgu jego zębów? Weź pod uwagę kwestie ząbkowania, które również dla psich maluchów bywa mocno uciążliwe. Ten problem zazwyczaj występuje u psów do 8 tygodnia - do tego czasu powinny pojawić się wszystkie zęby mleczne. Kolejny okres wzmożonego podgryzania występuje od 3 do 8 miesiąca życia, czyli w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Jeśli pies gryzie buty i inne przedmioty pod nieobecność domowników (dotyczy to również dorosłych psów), być może tęskni lub po prostu się nudzi. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie pozostawianie psu czegoś, co będzie przesiąknięte zapachem osób, z którymi przebywa - może to być kocyk lub poduszka oraz wyposażenie pupila w zabawki, na których będzie mógł się skupić. Kompletując akcesoria, warto postawić nie tylko na klasyczne gryzaki, czy maskotki, ale i zabawki kreatywne, stymulujące mózg psa. Zastanawia Cię, dlaczego pies gryzie po rękach, równocześnie merdając radośnie ogonem? Odpowiedź jest prosta - ze szczęścia! Podczas gryzienia w mózgu zwierzęcia uwalniany jest tzw. hormon szczęścia, jednak nie musi być to regułą. Jest to też forma relaksu oraz sposób na radzenie sobie z emocjami - jeśli w Twojej rodzinie pojawił się psiak ze schroniska, po przejściach, gryząc, może starać się uporać ze wcześniejszymi doświadczeniami i uczyć się odnajdywać w nowej rzeczywistości.  

posłuszny pies

Jak oduczyć psa gryzienia? 

Jak oduczyć psa gryzienia po nogach? W pierwszej kolejności zastanów się, w jakich sytuacjach czworonóg zachowuje się w ten sposób. O ile u szczeniaków to może być formą zabawy lub skutkiem ząbkowania, o tyle u dorosłych psów może oznaczać, że pupilowi coś dolega lub z czymś sobie nie radzi. Jeśli pies gryzie po rękach domowników lub podgryza swoich opiekunów, dla których na co dzień jest łagodny, być może chce zasygnalizować, że coś go boli. Jeśli mamy pewność, że pupilowi nic nie dolega, a mimo to zachowanie psa się powtarza, przyjrzyjmy się… sobie. Zdarza się, że sami prowokujemy zwierzę do takich zachowań, zaczepiając go i zmuszając do zabawy w momencie, gdy pies nie ma na to ochoty (najczęściej dotyczy to dzieci) lub w zabawie nie korzystamy z zabawek, a z własnych rąk - pies może zatracić się w zabawie, czego skutkiem będzie łapanie nas zębami - to nie oznacza, że pies jest agresywny. Zatem jak oduczyć psa gryzienia mebli jak oduczyć psa gryzienia ludzi? W obu przypadkach należy jasno i konsekwentnie sygnalizować psu, że tego typu zachowanie nie jest akceptowalne - rzecz jasna w tym celu nie należy stosować siły, czy kar - lepszym rozwiązaniem będzie ustalenie jednej komendy wydawanej donośnym, stanowczym tonem, np.: “nie wolno”/ “nie”/ “przestań”. Jeśli pies gryzie kable, buty lub inne przedmioty w zabawie albo nie wiemy, jak oduczyć psa gryzienia po nogach w trakcie wspólnego spędzania czasu, najskuteczniejszym sposobem będzie połączenie stanowczej komendy z przerwaniem zabawy - taki komunikat będzie dla psa jasny. Jeśli problem nie znika, nie wiesz, jak oduczyć psa gryzienia ludzi i niszczenia przedmiotów, skonsultuj się z behawiorystą oraz zadbaj o bezpieczeństwo - zarówno pupila, jak i innych, zabezpieczając w domu elementy, które mogą czworonogowi zaszkodzić. W sytuacji, gdy problem z gryzieniem jest zaawansowany, często polecanym rozwiązaniem są klatki dla psów, w których zwierzę przebywa podczas nieobecności domowników i wyposażając go w kaganiec, który będzie nosił w trakcie spacerów. Wybierając klatkę, pamiętaj, aby była przestronna i przytulnie urządzona - pies musi mieć możliwość swobodnego stania w niej, przekręcania się i leżenia. Aby pupil nie traktował klatki jako miejsca izolacji, czy formy kary, wyściel ją wygodnym legowiskiem, kocem, wyposaż ją w miski na wodę i jedzenie oraz zabawki. Z kolei wybierając kaganiec, pamiętaj, aby był on fizjologiczny, czyli umożliwiał swobodne ziajanie. 

jak oduczyć psa gryzienia

Akcesoria, które pomogą oduczyć psa gryzienia

Pies gryzie kable, buty, elementy mebli? Bez względu na to, czy zachowanie to wynika z ząbkowania i procesu socjalizacji, z ekscytacji, czy nudy, jeśli nie wiesz, jak oduczyć psa gryzienia rzeczy, odpowiedź jest prosta - zaopatrz pupila w zamienniki. Kompletując wyprawkę dla czworonoga, bez względu na to, czy jest do szczenię, czy dorosły pies, nie możesz zapominać o zabawkach! W jakie akcesoria zaopatrzyć pupila, aby oduczyć go podgryzania i niszczenia?

  • gryzaki dla szczeniaka - zarówno w formie klasycznej, jak i żelowej - chłodzącej lub wyposażonej w wypustki dodatkowo masujące dziąsła. Ten element wyprawki jest niezbędny w okresie ząbkowania i wymiany zębów - dzięki temu szczeniak nie tylko nie będzie niszczył przedmiotów wokół, ale i będzie lżej przechodził ten czas, który wiąże się z wzmożonym swędzeniem i bólem dziąseł
  • szarpaki dla psów - idealne zarówno dla szczeniaków, jak i dorosłych psów. Szarpaki dostępne są w formie pluszaków wykonanych z wytrzymałych, bezpiecznych dla zwierząt materiałów oraz w wersji idealnej na spacer - wyposażone w piłeczki, odporne na szarpanie sznury i aporty - takie zabawki bez wątpienia urozmaicą każdy spacer, pomagając psu spożytkować energię 
  • zabawki dla psa na smakołyki - to świetna opcja, jeśli poszukujemy zabawki, którą pies może się zająć pod naszą nieobecność. W sprzedaży dostępne są modele, które nie tylko dostarczają czworonogowi rozrywki, ale i stymulują mózg - zawiła konstrukcja sprawia, że pies musi znaleźć rozwiązanie, które zapewni mu dostęp do smakołyków. 

Jeśli zastanawiasz się, jak oduczyć psa gryzienia mebli lub kąsania domowników, czy obcych ludzi, w pierwszej kolejności postaraj się znaleźć źródło takiego zachowania. Wyznaczając granicę, pamiętaj, aby stawiać je nie tylko pupilowi, ale i domownikom oraz przechodniom, którzy często, widząc uroczego psiaka, przekraczają jego granice, zaczepiając, głaszcząc, gdy zwierzę tego nie chce. Mamy nadzieję, że powyższe porady i wskazówki dotyczące źródła zachowań oraz akcesoriów, w które warto wyposażyć czworonożnego przyjaciela, pozwolą Ci oduczyć psa nawyku gryzienia, dbając równocześnie o komfort i bezpieczeństwo całej rodziny. 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium