facebook facebook  telefon 600 189 631 e-mail sklep@canilove.pl  logowanie   WYLOGUJ    ZALOGUJ  
 
  
Zwykły newsletter? NIE! To elitarny Psiesletter i 5% rabatu na zakupy!
Podaj swój adres e-mail i zyskaj dostęp do promocji, nowości i nowinek z naszego Psieslettera. Przy okazji zgarnij 5% rabatu na pierwsze zakupy! (rabat nie obejmuje produktów w promocji)
Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail kody rabatowe, materiały edukacyjne, informacje o nowościach, promocjach i akceptuję Politykę Prywatności.
Wybierz walutę (choose a currency)
Psi stres i lęk - jak sobie z nim radzić? 5 skutecznych metod 0
Psi stres i lęk - jak sobie z nim radzić? 5 skutecznych metod

Psi stres i lęk - jak sobie z nim radzić? 5 skutecznych metod

 

Radzenie sobie z psim stresem i lękiem wymaga nie tylko właściwego podejścia, ale też czasu i zapewnienia psu poczucia bezpieczeństwa. Całe szczęście istnieje całkiem niezła gama produktów oraz metod wspomagających ten proces i przynoszących zestresowanemu lub lękliwemu psu ulgę, odpoczynek oraz relaks. Przed Tobą 5 równie skutecznych rozwiązań, dzięki którym Twój psiak stanie się spokojniejszy.

 

Zobacz też: Psi stres i lęk - skąd się bierze i jak go rozpoznać?

 

#1 Masaż TTouch

 

Nie od dziś wiadomo, że masaż działa na ludzi relaksująco. Podobnie jest z psami! Wprawdzie masaż TTouch wymyśliła znana na całym świecie treserka koni - Linda Tellington, jednak działa on doskonale również na psich przyjaciół. Jest prosty, redukuje lęk i stres oraz sprzyja budowaniu więzi między zwierzęciem i właścicielem.  

Wykonuje się go okrężnymi posuwistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zacząć powinieneś od godziny szóstej, a zakończyć na dziewiątej. Zrób półtorej okręgu, a później przesuń dłoń w bok i wykonuj kolejne okrężne ruchy.

Obserwuj cały czas pieska, by przekonać się, czy te doświadczenie jest dla niego przyjemne, a siła nacisku Twoich palców odpowiednia. TTouch możesz wykonywać na całym ciele psa – nawet na pysku i ogonie.  W przypadku psów zestresowanych szczególnie ważny jest masaż uszu! 

Gdy z jakiś przyczyn Twój psiak masażu nie polubi (w co wątpię :)) zawsze możesz postawić na:

 

#2 Uspokajające owijanie ciała kamizelka antystresowa

 

Okazuje się, że podobnie jak ciasne opatulanie niemowląt pomaga im się uspokoić i zasnąć, tak owijanie ciała psa ma zbawienny wpływ na jego psychikę. Relaksuje, daje poczucie bezpieczeństwa i działa przeciwlękowo. „Kamizelkę” antystresową możesz łatwo zrobić w kilka chwili w zaciszu własnego domu! Wystarczy do tego szeroki elastyczny bandaż lub szalik i cztery sprawne ruchy! Oto one - po kolei:

  1. bandaż/szalik owiń przez klatkę piersiową pieska,
  2. skrzyżuj go nad szyją,
  3. następnie skrzyżuj pod brzuszkiem,
  4. na końcu zawiąż na plecach psa - i gotowe! 

 

Potem obserwuj psa i sprawdź, czy nie odczuwa dyskomfortu i nasilenia objawów lęku. Jeśli tak się dzieje, zdejmij bandaż/szalik. Jeżeli widzisz, że dzięki tak zrobionej „kamizelce” Twój psiak się uspokaja, pozwól mu w niej pozostać maksymalnie 20 minut. Nie powinien być owinięty dłużej, ponieważ ciało szybko przyzwyczaja się do nacisku i w związku z tym po około kwadransie efekt terapeutyczny zanika. Możesz natomiast zastosować kilka takich krótkich sesji (2 do 3 dziennie). 

Oprócz owijania, dla rozładowania stresu sprawdzą się też bardziej popularne rozwiązania. Mam na myśli

 

#3 Gryzaki i maty węchowe

 

Czy wiesz, że psy poznają świat poprzez wkładanie rzeczy do pyszczka? Poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, u psa spada najszybciej m.in. właśnie podczas gryzienia i żucia. Dlatego czworonogi w celu odczucia ulgi i pozbycia się napięcia sięgają po Twoje ulubione kapcie, podgryzają meble i dywany. Właśnie z tego powodu gryzaki tak świetnie redukują stres psów, w tym i tych najbardziej lękliwych. Skutecznie walczą także z psią nudą! 

Psy uwielbiają też węszyć. Naturalne i zgodne z ich pierwotnym instynktem jest  poszukiwanie pożywienia. Właśnie dlatego praca z matą węchową daje czworonogom tak wiele korzyści i satysfakcji!

Wystarczy, że położysz matę na podłodze i ukryjesz w niej suchą karmę lub przysmaki. Reszta należy do psa, którego zadaniem jest odnalezienie tych wszystkich smakowicie pachnących pyszności!

Rzecz jasna możesz skomplikować zabawę wprowadzając np. komendy i trening posłuszeństwa, jednak nawet w tym podstawowym wariancie mata działa na psa uspokajająco. Wymaga bowiem nie tylko węszenia, ale też koncentracji. Zmusza psa do aktywności fizycznej i intelektualnej. Uczy pewności siebie i radzenia sobie z problemami, co jest szczególnie cenne w przypadku psów lękliwych.

A gdy już smaczna zabawa dobiegnie końca, przyda się

 

#4 Wygodne legowisko 

 

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu. To jasne. Jednak jakość snu jest ważna także w kontekście redukowania stresu oraz lęku u tych zwierząt. Podstawą odpoczynku, relaksu i poczucia bezpieczeństwa jest wygodne legowisko. Zdrowy sen to pierwszy krok do zlikwidowania napięcia i nerwowości. 

 


 

WSKAZÓWKA: Legowisko powinno być dobrane przede wszystkim do wielkości psa. Przed dokonaniem zakupu zmierz dokładnie pupila - najważniejsze by było mu wygodnie. 

 


 

Pomóc pupilowi możesz też przez suplementy diety. Wybieraj jednak z głową - i jeśli to możliwe, korzystaj z naturalnych i bezpiecznych dla pupila rozwiązań. Jednym z nich są 

 

#5 Naturalne tabletki uspokajające  

 

Pamiętaj, że kiedy nie masz możliwości lub brakuje Ci czasu, by przygotować pupila do radzenia sobie z poszczególnymi sytuacjami stresowymi, zawsze możesz sięgnąć po naturalne tabletki uspokajające, które nie uzależniają.

Nawet gdy trenujecie, czasem psi stres i lęk jest tak silny, a reakcja paniczna, że tabletki to jedyne rozwiązanie, które przynosi praktycznie natychmiastową poprawę w przypadku wszelkich sytuacji stresowych.

Naturalne preparaty możesz stosować jako element uzupełniający innych terapii, w celu zwiększenia lub przyspieszenia ich efektów. Miej je zawsze na wszelki wypadek w psiej apteczce.

 

Lepiej zapobiegać niż się męczyć... 

 

Pamiętaj - obserwuj swojego pupila i jego skłonności do nietypowych zachowań. To podstawa, która często pomaga szybko zidentyfikować problem oraz jego źródło. W przypadku lęku i stresu konieczna jest systematyczna praca ze zwierzakiem, Twoja troska i zaangażowanie. Wszystko po to, byś mógł cieszyć się satysfakcjonującymi i trwałymi efektami. 

Z pomocą przychodzą Ci też liczne produkty, które umilą i ułatwią cały proces. Znajdziesz je na poniższej liście. Wykorzystaj te narzędzia i pamiętaj, że każdy pies jest inny i ma swoje szczególne potrzeby (oraz problemy). Wsłuchaj się w nie i bądź najlepszym przyjacielem swojego najlepszego przyjaciela! :)

KLIKNIJ I KUP:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium