Jak chronić psa przed kleszczami?
Wiosenna pogoda zachęca do aktywności i częstych spacerów z pupilem. Niestety, wraz z nastaniem cieplejszych dni, uaktywniają się także kleszcze - niebezpieczne pasożyty, które chętnie atakują psy.
Kleszcze pojawiają się już przy temperaturze 7°C i zagrażają aż do października - gdy pojawią się pierwsze przymrozki. Co gorsza - występują nie tylko w wysokich krzewach i zaroślach, ale również w niskich rabatach, przydomowych ogródkach, a nawet na trawniku. Dlatego nawet szybki spacer z czworonogiem koło bloku może skończyć się złapaniem kleszcza!
Co zrobić, gdy pies przynosi kleszcze do domu? Jak go przed nimi chronić? Co może grozić psu po ugryzieniu kleszcza? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Czy pies może zachorować od kleszcza?
Kleszcz u psa, podobnie jak u człowieka, może powodować poważne choroby. Ich objawy nie zawsze są zauważalne od razu, a nawet pozostają utajone latami. Te niepozorne pajęczaki często są nosicielami następujących, groźnych dla psa chorób:
Szczególnie niebezpieczna - nieleczona może uśmiercić psa w kilka dni. Objawy pojawiają się około 1-3 tygodnie po ukąszeniu. Występuje wysoka gorączka, senność, brak apetytu, wymioty, niekiedy również czerwono zabarwiony mocz.
Choroba ma dwie fazy - utajoną, podczas której psy nie mają żadnych objawów, i ostrą, podczas której pojawia się apatia, brak apetytu, duszność, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, śledziony, krwawienia z nosa i wymioty. W leczeniu stosuje się antybiotyki, zwykle tetracykliny.
Może przebiegać bezobjawowo lub przejawiać się sennością, gorączką, sztywnością kończyn, obrzękiem, biegunką, wymiotami, wybroczynami, bladością błon śluzowych. Chorobę leczy się antybiotykami. W ostrej postaci konieczna bywa transfuzja krwi.
Zwykle przebiega bezobjawowo, jednak w niektórych przypadkach powoduje objawy ze strony różnych narządów, np. serca. W takich wypadkach stosuje się terapię antybiotykową.
Jedna z najbardziej znanych odkleszczowych chorób. Zwykle przebiega bezobjawowo u psów, jednak zdarza się, że zaatakowane zostają psie stawy, co skutkuje kulawiznami. Chorobę leczy się antybiotykami - głównie doksycykliną.
- Europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu
Powodowana przez wirusy, może mieć postać nadostrą, ostrą lub przewlekłą bezobjawową. W dwóch pierwszych przypadkach objawia się gorączką, ospałością i apatią.
To potencjalnie śmiertelna dla psów choroba pasożytnicza. Może rozwijać się przez lata i stopniowo niszczyć narządy czworonoga - tętnice płucne, serce, mózg, a nawet gałki oczne. Objawia się przewlekłym kaszlem, dusznością, osłabieniem, a także omdleniami. W dalszym rozwoju choroby pojawia się niewydolność serca, obrzęk jamy brzusznej i kończyn.
Powoduje apatię, osłabienie, gorączkę i bladość błon śluzowych u psów. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków z grupy tetracyklin.
Jak widzisz, w maleńkim kleszczu może mieszkać cała masa groźnych dla Twojego psa drobnoustrojów. Lista chorób jest długa - nie warto więc czekać i liczyć na to, że Twojego pupila kleszcze ominą. Najczęściej przenoszona przez kleszcze choroba to borelioza, która zagraża także człowiekowi. Na szczęście, istnieje kilka skutecznych sposobów na ochronę psiaka przed kleszczami.
Jak chronić psa przed kleszczami?
Podstawowy sposób na ochronę pupila to dokładne przeglądanie jego sierści po każdym spacerze. Dzięki temu, często udaje się wyłapać kleszcze, które nie zdążyły się jeszcze wszczepić w skórę. Dotarcie do skóry psa nie jest bowiem łatwe, zwłaszcza jeśli Twój pupil ma grubą i gęstą sierść. Aby usunąć kleszcza, który jeszcze nie zdążył się wgryźć, możesz użyć zwykłej rolki do czyszczenia ubrań, do której pasożyt najzwyczajniej w świecie się przyklei.
Na rynku znajdziesz wiele preparatów odstraszających kleszcze. Warto je stosować, bo znacznie zmniejszają ryzyko złapania groźnego pasożyta. Pamiętaj, że zapobieganie zawsze jest lepsze niż usuwanie - nawet najbardziej profesjonalnie usunięty kleszcz, mógł zdążyć zarazić Twojego psa drobnoustrojami, zagrażającymi jego zdrowiu.
Środki przeciwkleszczowe często budzą obiekcje, ze względu na zawarte w nich substancje chemiczne. Na szczęście, możesz również sięgnąć po naturalne preparaty odstraszające kleszcze i inne pasożyty, np. czystek Pokusa Cistus w formie proszku, który możesz wymieszać z pokarmem lub łatwych do podania tabletek. Regularne stosowanie pozwoli skutecznie odstraszyć wszystkich nieproszonych gości podczas spacerów, i to w zgodzie z naturą!
Inne środki ochrony przed kleszczami to płyny aplikowane na skórę, obroże na kleszcze, tabletki i odstraszacze ultradźwiękowe.
Jak wyjąć psu kleszcza?
Co robić, jeśli Twój pies złapał kleszcza? Po pierwsze, nie panikuj! Twój niepokój może udzielić się także psu, co tylko utrudni usunięcie pasożyta. Nie oznacza to, że możesz bagatelizować sprawę - im szybciej pozbędziesz się nieproszonego gościa, tym mniejsze jest ryzyko przeniknięcia groźnych drobnoustrojów do organizmu Twojego psa.
Wyjęcie kleszcza można powierzyć weterynarzowi, jednak wystarczy wyposażyć się w kleszczołapki, aby samemu jak najszybciej pozbyć się nieproszonego gościa bez czekania na wizytę. Te niedrogie i proste w obsłudze narzędzia do usuwania kleszczy, wykonuje się z niezwykle trwałej żywicy polimerowej, która może być stosowana wraz ze środkami dezynfekującymi, a także sterylizowana w wysokiej temperaturze.
Kleszczołapki pozwalają na uchwycenie kleszcza bez ryzyka ściśnięcia i zgniecenia, co znacznie zmniejsza ryzyko uwolnienia większej ilości drobnoustrojów z brzucha pasożyta. Dzięki temu, masz dużo większą szansę na uniknięcie zakażenia psa.
Usuwanie kleszcza u psa - instrukcja:
- Umieść kleszcza między ząbkami haczyka kleszczołapki.
- Lekko unieś kleszcza i usuń go w całości ruchem obrotowym (1-3 obroty).
- Zdezynfekuj miejsce wkłucia.
Pamiętaj również o każdorazowym zdezynfekowaniu kleszczołapki po użyciu.
Po usunięciu pasożyta nie musisz tygodniami zamartwiać się, czy zaraził on Twojego pupila. Aby szybko zyskać pewność, wystarczy wykonać szybki test #sprawdźkleszcza marki Acerbi. Dzięki niemu, unikniesz konieczności wykonywania drogich testów w laboratorium. Przeprowadzisz go łatwo i spokojnie w domowym zaciszu, a wyniki poznasz już po 10 minutach. Jego czułość nie ustępuje testom laboratoryjnym - wynosi aż 92,86%!
Sezon na długie spacery trwa! Nie pozwól, aby kleszcze popsuły Wam dobrą zabawę. Zabezpiecz przed nimi swojego pupila i korzystaj z uroków wiosny, lata i jesieni wraz ze swoim pupilem - bez obaw!
Przestań martwić się o zdrowie Twojego pupila - zadbaj o niego wraz z: