Jak dobrać klatkę dla psa?
Planujesz zakup klatki dla psa? Przeglądając fora i grupy miłośników zwierząt zajdziesz skrajne opinie na ich temat. Jedni uważają, że klatka świetny sposób na stworzenie bezpiecznego schronienia i legowiska dla pupila, inni - utożsamiają klatki z okrutnym więzieniem, unieszczęśliwiającym zwierzaka. Która strona ma rację?
Okazuje się, że pies ma naturalną tendencję do szukania oddzielonego od zewnątrz legowiska, w którym będzie mógł czuć się swobodnie i bezpiecznie. Podarowanie szczeniakowi klatki nie jest więc dla niego karą. Odpowiednio dobrana klatka stanie się miejscem, gdzie będzie mógł w spokoju zanieść i zjeść jakiś przysmak, odpocząć od domowego zgiełku czy dokuczających dzieci. Patrząc z punktu widzenia natury, klatka stanowi odpowiednik miejsca, gdzie nikt nie może mu wtargnąć i gdzie może przespać się bez obaw, że… zje go jakieś inne zwierzę.
Jak właściwie używać klatki?
Żeby zrozumieć, dlaczego psy dobrze czują się w klatkach, warto sięgnąć do zwyczajów dzikich psów żyjących w naturalnych warunkach. Dzicy przodkowie domowych czworonogów potrafią spędzać w swoich legowiskach nawet do 17 godzin na dobę… śpiąc! Ma to na celu oszczędzanie energii, gdy nie ma innych potrzeb, aby móc wykorzystać pełnię sił, kiedy zajdzie taka potrzeba - np. zdobycia pożywienia, adorowania samicy czy zajęcia się młodymi.
Jeśli więc pies chętnie spędza w klatce dużą część dnia, nie ma powodu do obaw - widocznie nie czuje aktualnie potrzeby robienia czegoś innego. Nie zapominaj jednak, żeby zapewnić mu właściwą ilość ruchu. Czas na aktywność dobierz do temperamentu, a także wieku psa - szczeniaki i młode psy potrzebują go znacznie więcej, niż seniorzy. Oprócz ruchu ważne są również interakcje z innymi zwierzętami i ludźmi - psy są zwierzętami stadnymi i kontakt z innymi “członkami stada” jest konieczny dla prawidłowego rozwoju psychiki czworonoga.
Właściwie użytkowana klatka ma pozytywny wpływ na rozwój psa pod warunkiem, że weźmiesz pod uwagę powyższe aspekty. Gdy prawidłowo wdrożysz jej użytkowanie do planu dnia psa, stanie się ona pomocna zarówno dla zwierzaka, jak i dla Ciebie, jako jego opiekuna.
W jakich sytuacjach może przydać się klatka?
Klatka pełni różne funkcje w zależności od sytuacji i miejsca, gdzie jej używasz. Odpowiednio dobrana, może pełnić rolę legowiska, transportera, a także spełniać cele wychowawcze. Do czego konkretnie użyjesz klatki?
- Jako miejsce do spania
Klatka z powodzeniem może pełnić funkcję łóżka dla Twojego psa. Aby uczynić ją wygodną i przytulną, wyściel ją kocem, ręcznikiem lub materacem z gąbką - ta ostatnia opcja sprawdzi się pod warunkiem, że Twój pupil nie ma niszczycielskich zapędów. Standardowo, podłogę klatki tworzy plastikowa taca, dlatego jeśli chcesz, aby pies czuł się w niej komfortowo, warto zadbać o wyposażenie jej w miękkie posłanie. - Strefa odpoczynku dla psa
Każdy lubi mieć swój kąt - miejsce, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał, gdy chce się zrelaksować. Dla Twojego psa, taką funkcję może pełnić klatka. Zwierzak uda się do niej, gdy będzie chciał poleżeć w spokoju, z dala od domowego gwaru, nieznanych gości, męczących dzieci, albo gdy będzie chciał w spokoju schować się z otrzymanym przysmakiem czy oddać się żuciu ulubionego gryzaka. - Aby nauczyć psa właściwych zachowań
Klatka może pomóc Wam, gdy pies przejawia nieakceptowane przez Ciebie zachowania. Przykładowo, jeśli zawsze wyskakuje na gości czy listonosza, należy nauczyć go witania przybyszów w siadzie. Zanim jednak przeprowadzisz naukę do końca, możesz zapobiegawczo zamykać go w klatce w momencie, gdy usłyszysz dzwonek do drzwi. - Do odseparowania czworonoga
Zdarza się, że z różnych powodów Twój pies nie powinien przebywać razem z gośćmi - np. ze względu na służbowy charakter spotkania lub strach gości przed zwierzakiem. W takiej sytuacji, możesz zamknąć pupila w klatce na czas trwania wizyty. - Aby pomóc w nauce załatwiania się na zewnątrz
Gdy pies zaakceptuje klatkę jako swoje legowisko, prawdopodobnie nie będzie się w niej załatwiał, ale poczeka, aż zostanie z niej wypuszczony. Dzięki temu, powiąże załatwianie się na dworze z wyjściem na dwór. Spacer stanie się też niejako nagrodą za załatwianie swoich potrzeb poza domem.
- Aby uniknąć zniszczeń, szczególnie podczas nieobecności opiekuna
Gdy jesteś zmuszony zostawić psa samego w domu, np. wychodząc do pracy, klatka może pomóc chronić domowe sprzęty przed jego niszczycielskimi zapędami. Zamykanie podczas swojej nieobecności np. szczeniaka, który jeszcze nie zakończył treningu właściwych zachowań, uchroni przed gryzieniem butów, gryzieniem i drapaniem mebli, załatwianiem się w przypadkowych miejscach itp. - Jako transporter
Klatka to świetny sposób na bezpieczny i spokojny transport czworonoga. Znane miejsce i zapach pomoże mu pokonać lęki przed nieznanym i przyzwyczaić się do podróży. - Podczas wystaw
Wielu właścicieli psów uważa, że wyjazd na wystawę bez klatki to męczarnia - zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela. Klatka przyda się nie tylko podczas podróży na wystawę, ale też po to, by zapewnić psu odrobinę prywatności i pomóc mu zrelaksować się zarówno przed, jak i po prezentacji na ringu. W klatce psiak poczuje się bezpiecznie i będzie mógł spokojnie obserwować otoczenie.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie klatki?
Dobierając klatkę, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. To od nich zależy, czy pies będzie dobrze czuł się w klatce, czy ją polubi, a także czy Tobie będzie się wygodnie z niej korzystało. Co jest najważniejsze przy wyborze klatki dla psa?
- Wielkość
Rozmiar klatki to kluczowy element, dzięki któremu będzie ona pełniła swoje funkcje. Klatka nie może być za mała - pies musi móc swobodnie w niej stanąć, leżeć z wyciągniętymi łapami i obrócić się bez trudu. Nie oznacza to, że im większa klatka, tym lepsza. Jeśli pozostawisz w niej zbyt dużo wolnego miejsca, pies nie będzie jej traktował tylko jako legowisko, ale również jako łazienkę. - Materiał wykonania
Istnieje kilka typów klatek: metalowe, materiałowe oraz plastikowe. Jaka sprawdzi się najlepiej dla Twojego psa?
- Jeśli szukasz trwałej i łatwej w czyszczeniu klatki, postaw na metalową. Solidne wykonanie sprawi, że taka klatka posłuży Wam przez wiele lat. Dodatkowe zalety to to, że można na niej coś postawić, a także wyposażyć ją - np. w pokrowiec przeciwdeszczowy z praktycznymi kieszonkami, matę lub materac, miski, a nawet wózek do przewożenia klatki (np. Explorer) jeśli jej ciężar jest dla Ciebie problemem. Dodatkowy atut klatki metalowej to jej cena - klatki tego typu są zwykle o połowę tańsze od materiałowych.
- Druga opcja to klatka materiałowa. Jej zaleta to przede wszystkim niska waga - zwykle jest o połowę lżejsza od metalowej. Wielu uważa również, że klatki materiałowe są estetyczniejsze, a także cichsze podczas użytkowania. Często posiadają dodatkowe wyposażenie, np. matę lub kieszonki. Niestety, tego typu klatki są dużo łatwiejsze do zniszczenia, zwłaszcza przez trudne do opanowania szczeniaki o ostrych ząbkach. Zdecydowanie trudniej się je czyści. Nie zachęca również cena - są średnio dwa razy droższe niż metalowe.
- Na rynku znajdziesz również klatki plastikowe, nazywane zwykle transporterami. Ich główne przeznaczenie to transport zwierząt, dlatego są stosunkowo lekkie, a przy tym twarde i wytrzymałe. Zwykle są dość małe i nie sprawdzą się do użytkowania w domu, zwłaszcza dla dużych psów. W przypadku małych ras możesz jednak używać jej jako domowe legowisko - po zdjęciu górnej pokrywy.
- Jeśli szukasz trwałej i łatwej w czyszczeniu klatki, postaw na metalową. Solidne wykonanie sprawi, że taka klatka posłuży Wam przez wiele lat. Dodatkowe zalety to to, że można na niej coś postawić, a także wyposażyć ją - np. w pokrowiec przeciwdeszczowy z praktycznymi kieszonkami, matę lub materac, miski, a nawet wózek do przewożenia klatki (np. Explorer) jeśli jej ciężar jest dla Ciebie problemem. Dodatkowy atut klatki metalowej to jej cena - klatki tego typu są zwykle o połowę tańsze od materiałowych.
- Dodatkowe wyposażenie
Kupując klatkę, warto również zwrócić uwagę na dołączone do niej wyposażenie. Czy jest nieprzemakalna lub posiada nieprzemakalny pokrowiec? Czy ma w zestawie matę lub materac? Czy posiada panel dzielący, za pomocą którego dopasujesz rozmiar klatki do aktualnych wymiarów Twojego psa? Dodatkowe wyposażenie często decyduje o tym, czy klatka będzie dla Was wygodna i posłuży Wam długo.
Jaką klatkę wybrać?
Kupując klatkę postaw przede wszystkim na jakość i sprawdzonych producentów. Nasi klienci najbardziej chwalą sobie praktycznie niezniszczalne klatki MidWest i Maelson. Klatka musi być mocna i solidna - tylko wtedy będzie spełniać swoje zadanie i służyć Wam przez długie lata.
W większości przypadków klatka metalowa to najlepszy wybór. Psy lubią testować swoje otoczenie, np. drapiąc, gryząc lub opierając się o ścianki klatki. Tylko klatka metalowa jest w stanie skutecznie odeprzeć takie ataki.
Powyższe oczekiwania doskonale spełniają klatki MidWest - to jedyne tak mocne klatki na rynku. Ich szeroki wybór zaspokoi wymagania każdego psiego opiekuna - zarówno pod względem rozmiarów, jak i designu - dostępne są nie tylko klasyczne czarne klatki, ale również niebieskie czy różowe. Można je odpowiednio wyposażyć, dokupując specjalnie montowane miski do klatki, posłanie czy nakrycie na klatkę. MidWest ma w swojej ofercie też zestawy startowe dla szczeniąt wraz z miskami, pokrowcem i legowiskiem.
Jeśli jesteś właścicielem spokojnego psiaka, możesz rozważyć również zakup klatki materiałowej. Sprawdzi się dobrze zwłaszcza, jeśli będzie często przenoszona, ze względu na mniejszą wagę. Weź jednak pod uwagę, że mimo wszystko zużyje się szybciej, a także będzie wymagać częstszego czyszczenia.
Wśród klatek materiałowych zwróć uwagę na propozycje marki Maelson, np. Soft Kennel. Świetnie sprawdzi się również klatka Easy Crate od marki Show Tech lub klatkę spod znaku Canilove - materiałową klatkę Strong Mesh.
Jeśli klatka ma Wam służyć głównie podczas podróży, możesz zdecydować się na plastikowy transporter. Doskonałym wyborem będą np. transportery Vari Kennel marki Petmate, dostępne w różnych rozmiarach i kolorach.
Poniżej znajdziesz sprawdzone i testowane przez wielu użytkowników - starannie wybrane klatki i transportery, które z powodzeniem mogą stać się przytulnym azylem dla Twojego czworonożnego przyjaciela: