facebook facebook  telefon 600 189 631 e-mail sklep@canilove.pl  logowanie   WYLOGUJ    ZALOGUJ  
 
  
Zwykły newsletter? NIE! To elitarny Psiesletter i 5% rabatu na zakupy!
Podaj swój adres e-mail i zyskaj dostęp do promocji, nowości i nowinek z naszego Psieslettera. Przy okazji zgarnij 5% rabatu na pierwsze zakupy! (rabat nie obejmuje produktów w promocji)
Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail kody rabatowe, materiały edukacyjne, informacje o nowościach, promocjach i akceptuję Politykę Prywatności.
Wybierz walutę (choose a currency)
Jak bezpiecznie schłodzić psa w upalne dni? 0
Jak bezpiecznie schłodzić psa w upalne dni?

Jak radzić sobie z psem w upalne dni? 11 elementów, o których nie możesz zapomnieć!

Upalne dni to ciężki czas dla wszystkich - zarówno ludzi, jak i dla psów. Gdy temperatura wzrasta, zwierzęta instynktownie szukają ochłody i zmniejszają swoją aktywność. Rezygnują z zabawy na rzecz leniwego odpoczynku w cieniu.

I nic dziwnego - również my wolimy latem wylegiwać się na leżaku i popijać chłodne napoje. Długie przebywanie na słońcu może się źle skończyć dla Twojego czworonoga. Warto więc zadbać o kilka ważnych rzeczy, które pomogą psu przetrwać ten trudny dla jego organizmu czas.

Czym grozi przegrzanie psa?

Długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze, np. na słońcu, to bardzo ryzykowna sytuacja dla psa. Najbardziej narażone są:

  • szczenięta,
  • psy w podeszłym wieku,
  • psy z nadwagą,
  • psy z grubą, długą sierścią,
  • psy pozbawione sierści,
  • psy mające problemy z układem krążenia.

Nie oznacza to, że na pozostałe zwierzaki nie trzeba uważać - problem przegrzania może dotyczyć każdego psa!

Czworonogi mają kilka strategii radzenia sobie z wysoką temperaturą - dyszą, tracą temperaturę przez łapy i pocą się. Pamiętaj jednak, że psy mają bardzo mało gruczołów potowych, przez co trudno im samodzielnie schłodzić się do właściwej temperatury.

Dyszenie powoduje utratę dużej ilości wody, co również nie jest wskazane w gorące dni. Nic więc dziwnego, że u psa łatwo o przegrzanie. 

Gdy pies nie jest w stanie uregulować temperatury swojego ciała, często dochodzi do udaru cieplnego. Towarzyszą mu zwykle następujące objawy:

  • przyspieszony oddech
  • drgawki, 
  • chwianie się,
  • wymioty,
  • skurcze,
  • omdlenia,
  • biegunka,
  • apatia.

 

mata chłodząca dla psa

 

Jeśli zauważysz takie objawy u swojego pupila, jak najszybciej zabierz go w zacienione miejsce - unikaj jednak gwałtownej zmiany temperatury (np. nie zabieraj mocno rozgrzanego psa do intensywnie klimatyzowanego pomieszczenia i nie kładź na zimnej kamiennej posadzce).

Podaj mu do picia wodę i polewaj nią głowę i szyję, a najlepiej zwilż ściereczkę i nakryj psa (możesz użyć specjalnego ręcznika chłodzącego Magic Towel. Jak najszybciej skonsultuj się również z weterynarzem.

Udar może mieć dla psa jeszcze poważniejsze skutki. Jeśli temperatura jego ciała osiągnie 41 °C, może dojść do ograniczenia przepływu krwi w organach, które są przez nią zaopatrywane. W efekcie może to prowadzić nawet do śmierci psa - np. gdy porażony zostanie ośrodek oddechowy.

Na szczęście istnieją sposoby, które zapobiegną takim nieprzyjemnym sytuacjom i pomogą psu podczas upałów. Zdecydowanie lepiej zapobiegać udarowi cieplnemu, niż borykać się z jego skutkami.

Skorzystaj ze strategii sprawdzonych przez wielu opiekunów i nie martw się o swojego pupila. Zaczynamy!

1. Zadbaj o stały dostęp do wody

Odpowiednie nawodnienie to podstawa, dlatego Twój pies powinien mieć stały dostęp do wody - a już szczególnie w upalne dni. Jednak zwykła miska z wodą nie zawsze wystarcza.

Jeśli pies zostaje przez jakiś czas sam, warto zapewnić mu większą ilość wody i zadbać, aby miski przypadkowo się nie wywróciły. Doskonale sprawdzają się tu stojaki na wodę, np. regulowany stojak na miski U-Bar lub regulowany stojak z dwiema miskami Adjustable Height Pet Feeder.

Na spacery warto wyposażyć się w butelkę na karmę i wodę, np. Snack-Duo Pet Bottle marki Dexas oraz składane miski podróżne, np. Travel Double Bowl od Kiwi Walker.

 

woda dla psa przenośny podróżny bidon

 

2. Staraj się obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, gdzie przebywa pies

Jeśli pies podczas upałów dużo przebywa w pomieszczeniu, zadbaj o odpowiednią wentylację i staraj się obniżyć temperaturę - np. montując w oknach rolety odbijające światło. Dobrze sprawdzi się również wiatrak lub delikatna klimatyzacja.

3. Zapewnij psu zacienione miejsce na dworze

Twój pies przebywa głównie w ogrodzie? Zapewnij mu ochłodę, stawiając jego kojec i budę w zacienionym miejscu. W ten sposób, unikniesz także przekopywania podwórka - psy lubią robić dołki, aby kłaść się w nich - szukając w ten sposób chłodu.

Nie zapomnij też o zapewnieniu komfortu psu podczas letnich wystaw. Upały osłabiają Twojego czworonoga i utrudniają mu zdobycie wysokiego wyniku. Doskonale sprawdzi się tutaj namiot wystawowy, np. 4Dogs marki Show Tech.

Aby Twojemu psu było w nim jeszcze przyjemniej, możesz wyposażyć go w podróżną aluminiową osłonę marki Show Tech, która skutecznie ochroni przed słońcem nie tylko Twojego psa, ale też Ciebie, zapewniając równocześnie odpowiednią wentylację.

W obu przypadkach dobrze postawić na maty chłodzące np. Cooling Mat marki Trixie - które stopniowo schłodzą ciało psa, unikając szoku termicznego, tak jak ma to miejsce przy nagłym położeniu się na zimnej podłodze. W podróży sprawdzą się też ręczniki chłodzące np. wymieniony już wcześniej Magic Towel

 

osłona na namiot przeciwsłoneczna

 

4. Ogranicz intensywność spacerów w upały lub zmień ich godziny

W bardzo upalne i duszne dni nie zmuszaj czworonoga do dużej aktywności. Spacery przełóż lepiej na godziny, w których słońce świeci mniej intensywnie - poranne (do 11:00) lub wieczorne (po 17:00).

Zaplanuj również trasę - lepiej, aby w większości przebiegała w cieniu. W miarę możliwości unikaj kontaktu łap psa z rozgrzanym asfaltem.

Zawsze miej przy sobie podróżne butelki na karmę i wodę, takie jak Travel Bottle 2in1 marki Kiwi Walker czy wspomniana już Snack-Duo Pet Bottle marki Dexas.

5. Nie stosuj kagańców weterynaryjnych

Podczas upałów w żadnym wypadku nie stosuj kagańców weterynaryjnych, czyli tych materiałowych, ciasno okalających kufę.

Psy chłodzą się głównie przez dyszenie, co ciasny kaganiec zdecydowanie uniemożliwia. Jeśli musisz stosować kaganiec, sięgnij po tzw. fizjologiczny, w którym pies będzie mógł swobodnie oddychać, a nawet pić i jeść.

Świetnym wyborem będzie znany i lubiany kaganiec Baskerville lub kaganiec Muzzle Flex marki Trixie, który dostosowuje się do kształtu kufy psa. To jedyne tak elastyczne, a równocześnie trwałe i mocne kagańce na rynku!

6. Zadbaj o komfort psa podczas jazdy samochodem

Latem, podczas przewożenia psa, zadbaj o kilka istotnych elementów. Ulokuj psa w cieniu i włącz klimatyzację. Jak to zrobić? Możesz zastosować specjalne osłonki przeciwsłoneczne lub rolety na okna.

Zapewnij psu również dostęp do wody - tutaj też świetnie sprawdzą się podróżne butelki na karmę i wodę.

 

 

7. Podczas upałów nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie, na balkonie lub przed sklepem

Wnętrze auta nagrzewa się bardzo szybko - w krótkim czasie osiąga nawet 60˚C! Pozostawienie psiaka w aucie skończy się najprawdopodobniej udarem cieplnym. Nie zostawiaj psa również na nasłonecznionym balkonie lub przywiązanego w słońcu przed sklepem. Nawet te kilka minut znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru u Twojego czworonoga.

8. Kup kamizelkę chłodzącą

Kamizelki chłodzące to świetny sposób na radzenie sobie z upałami. Tworzą je specjalne materiały, które odbijają promienie słoneczne i gwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza. Raz namoczona kamizelka powoli odparowuje wodę i zapewnia komfort cieplny na długi czas.

Kamizelka zakrywa najważniejsze obszary ciała zwierzaka: klatkę piersiową, duże naczynia krwionośne oraz płuca, które odpowiadają za poprawę chodzenia. Gdy woda z niej wyparuje, łatwo ją uzupełnisz - np. polewając ją wodą z butelki.

Kamizelki chłodzące, np. Cooling Wrap marki Hurtta lub Jet Stream marki Ruffwear to niezastąpiona pomoc dla psów w sezonie letnim!

9. Zadbaj o sierść psa

Jeśli posiadasz krótkowłosego psa, porządnie go wyczesz - martwe włosy blokują możliwości wentylacyjne skóry.

Sierść psa długowłosego możesz skrócić, ale nie za mocno - chroni ona przed bezpośrednim działaniem promieniowania słonecznego i poparzeniem.

W przypadku psów o różowych nosach i uszach, a także pozbawionych sierści (np. grzywacze) chroń ich skórę tak jak swoją - czyli stosując kremy z filtrem.

10. Wybierz się z psem nad wodę

Jeśli Twój pies lubi się kąpać, zabierz go w miejsce, gdzie będzie mógł swobodnie z niej skorzystać - np. pobliskie jezioro lub rzeka.

Warto zabrać ze sobą kilka zabawek do wody, np. dysk dla psa Frisbee Let’s Play! marki Kiwi Walker lub zabawki z serii Fitness Hydro od marki Zeus, które urozmaicą wspólnie spędzony czas.

Dobrym pomysłem jest ustawienie na podwórku małego baseniku lub dużej miski z wodą, w której Twój pupil będzie mógł się schłodzić w razie potrzeby.

 

zabawki do wody dla psa

 

11. Zadbaj o jadłospis

Nie zapomnij też o odpowiednim żywieniu psa w czasie upałów. Psy, które zwykle pracują lub trenują, a w upalne dni mają wolne, powinny dostać porcję posiłku mniejszą o 10% lub zawierającą mniej białka i tłuszczu. Zbyt kaloryczne posiłki - podczas gorących dni - mogą powodować u psa apatię i przeciążenie.

Aby uatrakcyjnić psu czas letniego leniuchowania, możesz podawać mu karmę w nietypowy sposób, np. używając zabawek na smakołyki, do których wsypiesz karmę - takich jak piłka Rewards Ball lub Tiltz marki Kong.

 

Upały to wymagający czas, w którym - w dużym stopniu - musisz myśleć za swojego pupila, aby zapewnić mu ochłodę i bezpieczeństwo. Na szczęście na rynku znajdziesz wiele akcesoriów, które pomogą Wam przetrwać gorące dni - bez problemów ze zdrowiem. Miski i butelki turystyczne, kamizelki chłodzące, poidełka… te akcesoria z pewnością przyniosą ulgę Twojemu psu przy wysokich temperaturach. A taki wydatek zawsze się opłaca!

 

W upalne dni zadbaj o swojego psa wraz z:

 

KUP W ZESTAWIE

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium