facebook facebook  telefon 600 189 631 e-mail sklep@canilove.pl  logowanie   WYLOGUJ    ZALOGUJ  
 
  
Zwykły newsletter? NIE! To elitarny Psiesletter i 5% rabatu na zakupy!
Podaj swój adres e-mail i zyskaj dostęp do promocji, nowości i nowinek z naszego Psieslettera. Przy okazji zgarnij 5% rabatu na pierwsze zakupy! (rabat nie obejmuje produktów w promocji)
Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail kody rabatowe, materiały edukacyjne, informacje o nowościach, promocjach i akceptuję Politykę Prywatności.
Wybierz walutę (choose a currency)
Jak rozczesywać i usuwać kołtuny u psa? 0
Jak rozczesywać i usuwać kołtuny u psa?

 

Kołtuny na psiej sierści to utrapienie wielu opiekunów czworonogów. Zmierzwiona sierść, nie tylko nieatrakcyjnie się prezentuje, ale i słabnie, będąc bardziej podatną na uszkodzenia i wypadanie.

Kołtuny u psa za uszami, na grzbiecie, czy brzuchu wyglądają okropnie i bardzo ciężko je usunąć. Ich wynikiem jest plątanie się sierści, filcowanie, powstawanie supłów i gniazd. Główną przyczyną jest niewystarczająca lub nieregularna pielęgnacja. Jak zapobiec problemom z sierścią i w jakie akcesoria do rozczesywania kołtunów psa się wyposażyć, aby zapewnić pupilowi komfort podczas szczotkowania? 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego niektóre czworonogi mają problemy ze skołtunioną sierścią?
  • jak rozczesać kołtuny u psa bez sprawiania mu bólu?
  • jakich narzędzi użyć do walki ze sfilcowaną sierścią?

Kołtuny u psa - jak powstają?

Zastanawiasz się, jak rozczesać kołtun u psa? Zanim zabierzesz się do pracy, dobrze dowiedzieć się jak i dlaczego powstaje. Stan sierści czworonoga jest uwarunkowany zarówno predyspozycjami genetycznymi, typem sierści, dietą, jak i formą i częstotliwością pielęgnacji. Rzecz jasna niektóre rasy, do których zaliczają się psy średnio i długowłose, są bardziej podatne na kołtunienie sierści (dlatego kołtuny u Yorka, czy maltańczyka nie są niczym zadziwiającym). Jednak warto wiedzieć, że kołtuny i supły mogą powstawać zarówno na włosach okrywowych, jak i podszerstku - zwłaszcza, jeśli pies ma gęstą sierść.

Jeśli wyczesujesz sierść zbyt rzadko, ta zaczyna się plątać - wtedy możesz ją jeszcze łatwo rozczesać. Jednak, gdy już się sfilcuje - wtedy zadanie będzie duuuuuużo trudniejsze - a często nawet niemożliwe. Wtedy jedyną opcją, jaka wchodzi w grę, będzie usunięcie zaniedbanej sierści.

Poza nieestetycznym wyglądem, skołtuniona i sfilcowana sierść, może wywołać dyskomfort u czworonoga. Pamiętaj, że mocno zbita sierść tworzy niezdrową barierę dla skóry zwierzęcia - utrudniając dopływ tlenu. Innymi słowy - skóra nie może oddychać i się wentylować. To prowadzi nie tylko do pogorszenia samopoczucia psa, ale i wystąpienia odparzeń, a nawet stanów zapalnych. Mocno zbite kołtuny to idealne podłoże dla wystąpienia zmian skórnych.

Ponadto splątana sierść może wywołać nieprzyjemny zapach czworonoga - w takim wypadku z pewnością na myśl przyjdzie Ci kąpiel. Ale UWAGA! Kontakt sfilcowanej i skołtunionej sierści z wodą może znacząco pogorszyć sprawę i całkowicie uniemożliwić rozczesanie kosmyków - pamiętaj więc o tym, aby zawsze przed kąpielą dokładnie wyczesać pupila.  

 

jak rozczesać kołtuny? czym rozczesać kołtuny?

 

Kołtuny u psa za uszami, na grzbiecie i brzuchu - jak im zaradzić? 

Jak usunąć kołtuny u maltańczyka, charta długowłosego, owczarka collie, yorka, czy innego posiadacza długiej sierści?

Najlepszym rozwiązaniem jest... niedopuszczenie do splątania sierści i przyzwyczajenie psa do częstego czesania i innych zabiegów pielęgnacyjnych :) Regularne wyczesywanie (kilka razy w tygodniu), zwłaszcza po długich spacerach też będzie pomocne.

Szczególnie przyłóż się do pielęgnacji długiej sierści swojego pupila w okresie letnim i zimowym. Wtedy równie ważne są kąpiele, ale zawsze po wcześniejszym, dokładnym wyczesaniu sierści - w przeciwnym razie supły i filce jedynie się zacieśnią, stając się trudne do usunięcia.

Pamiętaj też, aby do pielęgnacji sierści używać wyłącznie kosmetyków dedykowanych psom! Preparaty drogeryjne, których sami używamy, różnią się pH i składnikami, co może skutkować podrażnieniem skóry psa lub reakcją alergiczną. Bezpośrednio po kąpieli osusz psa ręcznikiem - skup się przede wszystkim na głowie - inaczej pojawią się kołtuny u psa za uszami. Dla lepszego i szybszego efektu możesz sięgnąć po suszarkę, ustawiając delikatny nawiew. Trzymając sprzęt w odległości ok. 20 cm od pupila, susz sierść, przeczesując ją palcami. 

 

pies u groomera

Jak rozczesać kołtuny u psa? Porady i polecane produkty 

Jak rozczesać psu kołtuny? Przede wszystkim pamiętaj o delikatności i wyczuciu - nie szarp sierści i nie rozczesuj jej na siłę. Takie zachowanie może wywołać u psa ból - zupełnie jak u ludzi - podczas próby siłowego rozczesania włosów.

Zanim rozpoczniesz rozczesywanie, wetrzyj w splątaną sierść dedykowany preparat zmiękczający sierść i ułatwiający rozczesywanie. Na rynku dostępne są też preparaty w sprayu, które nanosi się na sierść psa, pozostawiając na kilka minut, a następnie przeczesuje się włosy delikatnie palcami - to minimalizuje ryzyko wyrwania sierści.

Gdy poluzujesz kołtun, zacznij delikatnie rozczesywać. Trzymaj kołtun palcami, jak najbliżej skóry i spróbuj rozciągnąć go od góry - to ułatwi dalszą pracę. Chcąc pozbyć się splątań, wykonuj krótkie ruchy. Jednak przed przystąpieniem do pielęgnacji, zaopatrz się w odpowiednie akcesoria do rozczesywania kołtunów psa, które będą uzależnione od typu sierści, a więc i rasy pupila. Zatem - w jakie produkty się wyposażyć?

  • grzebień - metalowy sprawdzi się podczas rozczesywania długiej i jedwabistej sierści. Model z wąsko rozstawionymi, cienkimi zębami będzie idealny do sfilcowanej sierści - tu sprawdzi się też grzebień o rzadkim rozstawie zębów; 
  • szczotkę - która jest niezbędnikiem podczas czesania krótkiej sierści z małą ilością podszerstka. Najlepiej wykonana z krótkiego włosia. Unikaj szczotek plastikowych! 
  • zgrzebła dla psów - ze względu na swoją budowę bywają kojarzone z tradycyjnym grzebieniem. Są niezbędne, jeśli opiekujemy się psem o długiej sierści. Gadżet pozwala usunąć martwą, sfilcowaną i skołtunioną sierść;
  • trymery dla psów - pozwalające na wygładzenie szaty psa, są dedykowane zarówno psom o średniej długości sierści, jak i czworonogom z gęstym, długim włosiem. Dzięki zróżnicowanym rozstawie ostrzy, trymery dla psów są dopasowane do wszystkich ras psów, które gubią pojedyncze włosy lub mają problem z plątaniem się sierści; 
  • furminatory dla psów - idealne do wyczesywania martwego podszerstka, który zbiera się pod okrywą włosową czworonogów. Regularna pielęgnacja przy użyciu furminatorów, pozwoli zneutralizować ilość gubionej sierści i uchronić przed jej plątaniem. Stosowanie tego typu akcesoriów, nie tylko wygładza sierść, ale i działa stymulująco na krążenie krwi pupila oraz produkcję łoju, który naturalnie chroni skórę zwierzęcia, odbudowuje sierść i wzmacnia ją;
  • filcaki dla psów - jeśli sierść Twojego pupila jest w złym stanie, filcaki dla psów powinny stać się podstawowym gadżetem wykorzystywanym podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Są one wyposażone w zaostrzone rzędy nożyków, dzięki którym możliwe jest usunięcie filców i wyjątkowo zbitych kołtunów. Filcak powinien być dostosowany do wielkości psa i grubości jego sierści - im grubsza sierść, tym ostrza filcaka powinny być dłuższe. Jeśli nie mamy wprawy w tego typu zabiegach pielęgnacyjnych, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór filcaka z zakrzywionymi zębami lub ukrytym w specjalnej osłonie ostrzem - to zminimalizuje ryzyko przypadkowego zranienia psa. 

Mamy nadzieję, że powyższe rady pozwoliły dość dokładnie odpowiedzieć na pytanie: jak rozczesać psu kołtuny - nie sprawiając mu dyskomfortu i bólu. Polecane przez nas akcesoria przydadzą Ci się nie tylko w sytuacjach, gdy na sierści już pojawią się trudne splątania i supły, ale i podczas regularnej pielęgnacji, która - prawidłowo i wystarczająco często przeprowadzana - może uchronić pupila przed trudnymi do usunięcia skołtunieniami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium